تبلیغات
آزمایشگاه شیمی آلی - جدول تناوبی
پیغام مدیر

ورود شما را به این وبلاگ خوش آمد عرض میکنم امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گیرد مهندس محمد حیدری(مدرس دانشگاه).

نظرسنجی
نظرتون در مورد وبلاگ


ساعت و تاریخ

امکانات وبلاگ

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

 

لوگو کده وبلاگ
لینك به ما


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی

آمار و اطلاعات
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیهکشف و نامگذاری عناصر در جدول (جدول تناوبی) روی (Zn )

روی هم توسط پاراسلسوس در حدود سال 1530 میلادی کشف شد .نام آنرا از کلمه آلمانی Zink ، نام یکی از سنگ معدنهای روی گرفته شده است . اندره مارگراف آنرا در سال 1746 میلادی به طور خالص تهیه کرد و از این رو ، او را کاشف روی می دانند.

 سدیم (Na ) و پتاسیم (K )

این دو فلز در در سال 1807 میلادی توسط دیوی انگلیسی کشف شدند . سدیم از الکترولیز سودا (کربنات سدیم ) و پتاسیم از الکترولیز پتاس (کربنات پتاسیم ) به دست آمده اند (قابل توجه است که سودا و پتاس را اعراب ،به طور کلی ،الکالیس (Alkalis )به معنی خاکستر می نامیدند .از این رو سدیم و پتاسیم و بعد همه ی فلز ها اصلی هم خانوتده با آنها  به فلزات قلیایی موسوم شده اند).

 کلسیم (Ca )و منیزیم (Mg )

این عنصر در سال 1808 میلادی توسط دیوی کشف شدند.وی کلسیم (از وازه لاتینی Calx با Calcis به معنی آهک ) را از الکترولیز ملغمه آهک و منیزیم را از الکترولیز ملغمه منیزی (یعنی ملغمه MgO ) به دست آورد.

 ید(I )

ید توسط کورتو آ شیمیدان فرانسوی کشف شد . وی ضمن برسی تاثیر اسیدهای قوی بر خاکستر حاصل از سوختن جلبکهای دریایی (که منبع عظیمی از سدیم و پتاسیم است ) که به منظور جدا کردن ترکیبات گوگردی انجام می داد . آزاد شدن بخار بنفش رنگی از مخلوط را مشاهده کرده بود که پس از سرد شدن به جامد بلوری خاکستری رنگی با جلای فلزی مبدل می شد .با برسی بیشتر دریافت که این ماده عنصری جدید است و آنرا ید (از واژه یونانی Iodos (یدس) به معنی بنفشه یا بنفشه وار )نامید.

لیتیم (Li )

لیتیم در سال 1817 میلادی توسط آرفودسن سوئدی که شاگرد برسلیوس بود کشف شد . وی ضمن پژو هشهای خود دریافت که در برخی از کانیهای سوئد فلزی وجود دارد که خواص مشابهی با سدیم و پتاسیم دارد و نام لیتیم (لز واژه لیتوس به معنی سنگ ) را برای آن برگزید، اما وی نتوانست آنرا به حالت خالص جدا کند و این کار توسط دیوی انجام گرفت .

 کروم(Cr )

کروم در سال 1797 میلادی توسط وکلن فرانسوی کشف شد . وی از برخی از کانیهای بدست آمده از سیبری ،ترکیبات رنگین(زرد و قرمز ) تهیه کرده بود که از تجزیه آنها اکسید های فلزی به رنگ سبز بدست آورده هنگامی که این اکسید را توط زغال احیا کرد ،فلز جدیدی حاصل شد که آنرا کروم نامید (از واژه یونانی کرومیم به معنی رنگ)

چند مطلب اخیر آرشیو شده